czwartek, 25 grudnia 2014

Grudniowa anomalia pogodowa


No i mamy wreszcie koniec kolejnej – tym razem grudniowej anomalii pogodowej. Jak już wcześniej pisałem, zaliczyliśmy najcieplejszy listopad od kilkudziesięciu lat i najcieplejszy rok od co najmniej 350 lat!

Grudzień rozpoczął się dość typowo – z temperaturą -4,4°C w nocy i -2,2°C w dzień. Stan taki trwał do 2.XII, a potem było już tylko cieplej i od 7.XII temperatury dzienne i temperatury nocne były na plusie. Co ciekawego – w Czechach marznący deszcz sparaliżował kraj, podobnie było na Węgrzech i Austrii. 3.XII w Austrii spadły śniegi i nastały mrozy paraliżujące cały kraj.W dniach 10-13.XII przez Polskę przewalił się orkan Alexandra, który dał się nam we znaki, co jednak było nieporównywalne z tym, co działo się na Wyspach Brytyjskich, gdzie wiatr i opady deszczu spowodowały znaczne straty. Od 11 do 14.XII wiał nam ciepławy orawiak, który przyniósł nam niewielkie opady rzędu 14 mm deszczu, zaś temperatura dzienna podskakiwała nawet do +10,9°C! 20.XII mieliśmy wichurę gorszą od Alexandry, co dało się odczuć szczególnie w górach – na Kasprowym duło 110 km/h, zaś na Śnieżce prawie 140 km/h! Poza tym u nas spadło znowu 6,6 l/m² deszczu. Orawiec wiał aż do Wigilii dając w Krakowie +11°C, ale potem temperatura zaczęła spadać i w Pierwsze Święto Bożego Narodzenia spadła do +1,6°C, a z nisko zawieszonych chmur zaczął padać deszcz ze śniegiem.
Przyroda zaczęła głupieć od tego ciepłego prądu powietrza z południa kontynentu pędzonego wyżami z południa Europy i niżami pędzącymi po jej stronie północnej z nagrzanego Atlantyku. 15.XII znaleziono w lesie świeżo wyrosłe kurki i nieco przymrożone pociece, zaś następnego dnia w słonecznych promieniach wygrzewały się… motyle!
3.XII media podały informację o awarii w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie. Okazało się przy tym, że rząd Ukrainy powiadomił o niej dopiero po 6 dniach!!! W dniach 3-21.XII przeprowadzałem pomiary skażeń promieniowaniem β i γ, które jednak – na szczęście trzymały się wartości 0,05 – 0,21 μSv/h (dawka śmiertelna wynosi 1 Sv/h), a zatem nieszkodliwe. A jednak lepiej mieć się na baczności.Mam nadzieję, że w Święta będziemy mieli okres ochłodzenia, który będzie trwał nieco dłużej. Pogoda nie zmieni się, póki nie ustanie balet niżów znad Północnego Atlantyku, które będą kształtować pogodę w Europie, a które są wynikiem Efektu Globalnego Ocieplenia, którego ponoć nie ma…   
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz