poniedziałek, 24 sierpnia 2015

O Janie Sas Zubrzyckim Pod Basztą


W dniu 23.VIII.2015 roku, w Galerii Pod Basztą jordanowskiego MOK odbyła się uroczysta impreza Towarzystwa Miłośników Ziemi Jordanowskiej, Burmistrza Miasta Jordanowa oraz jordanowskiego MOK, a mianowicie – otwarcie wystawy i seminarium naukowe poświęcone Janowi Sas Zubrzyckiemu (1860-1935) – architektowi, który pozostawił monumentalne budowle w naszym mieście: kościół, Ratusz, Sąd Miejski i jedną z kamienic w modnym w tych czasach stylu neogotyku nadwiślańskiego. Właśnie upłynęła 80. rocznica Jego śmierci, co stało się lejtmotywem wystawy.
W imprezie tej uczestniczyło wielu znamienitych gości: przedstawiciele parlamentu – senator Andrzej Pająk, władz powiatowych – starosta suski Józef Bałos, radna powiatowa – Czesława Madoń i lokalnych – burmistrz miasta Jordanowa – Iwona Bilska, gość ze świata nauki – prof. dr hab. Kazimierz Jeleń i mieszkańcy miasta, którzy dopisali i sala MOK była szczelnie nabita. 


Imprezę rozpoczęto od nadania honorowej odznaki Towarzystwa Miłośników Ziemi Jordanowskiej dwóm szczególnie zasłużonym dla Jordanowa – lekarzowi medycyny Jackowi Skuzie oraz dr Piotrowi Sadowskiemu, których działalność dla mieszkańców Miasta szczególnie się im przysłużyła i  rozsławiła Jordanów w różnych środowiskach. Tacy ludzie jak Oni są solą ziemi – tej ziemi - i odznaczenia te słusznie się Im należały.
Następnie prezes TMZJ mgr inż. Stanisław Bednarz wprowadził słuchaczy w temat i otworzył wystawę. Po nim głos zabrał dr inż. arch. Krzysztof Wielgus i mgr inż. arch. Anna Szczybura, którzy omówili tą architekturę ze szczególnym naciskiem na styl neogotycki, w którym budował Jan Sas Zubrzycki swe budowle – także w Jordanowie.


Spotkanie – jako się tu rzekło - przyciągnęło wielu mieszkańców Jordanowa i niewielka salka MOK była szczelnie wypełniona. To cieszy, że historia miasta i jego obiektów architektonicznych nie jest obojętna jego mieszkańcom, w tym smutnym czasie obojętności dla nauki i historii swej Małej Ojczyzny. Dlatego należy się tylko cieszyć z tak wysokiej frekwencji.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz