sobota, 18 sierpnia 2018

Dni Jordanowa: Demon Ruchu w Domu Strażaka
W sobotę, 18.VII.2018 roku, o godzinie 10:00 została otwarta w Domu Strażaka wspaniała – dla fanów kolei – impreza pt. „Wystawa makiet kolejowych z atrakcjami dla dzieci”, którą zorganizował jordanowski MOK przy współudziale CH Europa Centralna – Kolejkowo z Gliwic i amatorów modelarstwa kolejowego z Nowego Sącza oraz:


Imprezę otworzyła Pani Burmistrz miasta Jordanowa – mgr Iwona Bilska, zaś w tematykę wprowadził mgr inż. Stanisław Bednarz.

Wystawa przyciągnęła tłumy dorosłych i dzieci. Te ostatnie szczególnie interesowały ruchome modele pociągów i całej ultra- i infrastruktury kolejowej – świecące okna budynków, latarni pojazdów i świateł sygnałowych, dźwięki ruszających, jadących i hamujących lokomotyw, jednym słowem – tego, co nazywamy Demonem Ruchu, jak z opowiadań Stefana Grabińskiego. Brakowało mi tylko Białej Lokomotywy z utworów Stanisława Witkiewicza-Witkacego i podkładu muzycznego „Chattanooga Choo-Choo” w wykonaniu orkiestry Glenna Millera! No, ale to już są moje zwyrodniałe apetyty…
Wszyscy bawili się doskonale, bo dla dzieciarni były klocki i papier rysunkowy oraz kredki, a także spektakl „Lokomotywy” według wiersza Juliana Tuwima. Słowem – zabawa na całego.
Poza tym na wystawie zaprezentowano manekiny ubrane w kolejarskie mundury, dawny i dzisiejszy sprzęt oświetleniowy – lampy i latarnie oraz latarki konduktorskie, szyny wąsko- i szerokotorowe, wykolejnice, tablice i znaki informacyjne, sztandary, itp. Poza nimi na tablicach pokazano zdjęcia historyczne i dzisiejsze: kolejarzy, lokomotyw i pociągów, budynków stacyjnych, stare tableau, stare i nowe dokumenty, legitymacje, bilety, rozkłady jazdy z czasów c. k. Monarchii Austrowęgierskiej, Polski Ludowej i współczesnych. Jednym słowem – uczta dla miłośników historii transportu kolejowego w naszym regionie Małopolski.    


I jeszcze filmiki:
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza